Neden İnci Oran?

Batık Problemi

Batık Tınaklara Bant Sistemi ; Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarıdır  Birçok  sebeplerden dolayı tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın doğal yapısının bozulmasına  ve uzama şeklindeki sıkıntıdan batık oluşur.


Tırnak batmalarının sebepleri:

• - Ayağı vurma çarpma üstüne sert cisim düşmesinden, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması durumlarda tırnakta zedelenme olur
• - Ayaktaki aşırı terleme
• - Ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilme 
• - Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma 
• - Ayak ve parmak deformasyonları
• - Hamilelik ve benzeri aşırı kilo artışları 
• - Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi 
• - Çok koşarak spor yapmak
• - Yanlış pedikür yapılması
• - Genetik yatkınlık


Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığınıd etkiler. Batık tırnağın bakımında, ilk başvurulan yer pedikür salonu olur. Pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır; fakatilerleyen zamanlarda yapılan yanlış işlemler sonucunda daha büyük acılara sebep olur  Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak medikal ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır. 


Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen bant ve tel sisteminin yerini artık kalıplar almaktadır” ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından düzgünce alındıktan sonra , batığın derecesine göre artık kalıplar yapılmaktadır.

BU KALIPLARIN amaçı tırnağı yatağından kaldırıp batık yatağını boşa çeker ve yatağın zaman içerisinde kapandığı görülür  KALIPLARA alınmış tırnaklarda batma tehlikesi olmaz çünkü KALIP 'ın iki görevi vardır birinçisi uzayan tırnağınıza kılavuzluk ,ikinçi görevidetırnakla yatağı birbirinden ayırmaktır ve bunun sonucundada , tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek kaılıplar uygun zman dilimlerinde sadece boyları kısaltılarak bakımları olur  Tırnak uzamasıyla birlikte kalıplar tırnağın üzerinden öne doğru tırnak uçuna kadar geldiğinde batıktan tamamen kurtulmuş olursunuz ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır.Kalıp yönteminin uygulamasından  hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta kalabilir.


Batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbelerine dikkat edilmesi gerekir.

SAĞLIKLI AYAKLARLA SAĞLIKLI YAŞAM DİLEĞİYLE

Batık sebepleri öncelikle yanlış ve dar ayakkabı seçimi,yanlış pedikür(yanlış kesim), aşırı kilo alıp vermedir. Bunların sonucunda tırnakların kenarlarında tırnak yatakları oluşur. Bu da katlanılması güç ağrılara sebep olur. Ne kadar tırnak yatağınızı temizletirseniz temizletin .. hatta tırnagınızı söktürseniz dahi daha sonradan tırnağın tekrar battığı görülmüştür. b unun sebebi yatağın ne olursa olsun var olmasıdır. biz salonumuzda var olan yatağınızı yapmış olduğumuz tel sistemi ve üzerine akralik uygulamasıyla tırnak yatağınızı aşağıda,tırnağınızı yukarıda bırakıyoruz. bundan dolayı tırnagınız uzarken yatağı görmez. rahat uzar. yatağınız da tırnağın uzama esnasında engelle karşılaşmadığı için kapanmaya başlar. Bu uygulamayla %100 SONUÇ ALIYORUZ. (sayfamızda çalışma fotoğraflarımızı görebilirsiniz )

Merkezimizde batık tırnak bakımı kişiye özel seçenekler ile yapılmaktadır.

Bant sistemi: Cam elyafından yapılan bant tırnağa sabitlenir ve her iki taraftan tırnağı kaldırırken orta kısmından yaptığı baskı ile bombeleşmeyi engeller.

Üç kat preslenmiş cam elyafla güçlendirilmiş sentetikten imal ince, düz yay şeklinde yassı içinde özel şekill verilmiş tel bulunan bantlardır.

TINAK BATMASININ SEBEPLERİ

Tırnak batması sıklıkla tırnakların yanlış ve kötü kesilmesiyle ,ayağa uygun olmayan ayakkabıdan olmaktadır.

Genellikle baş parmaklarda görülen bir sorundur.Tırnak yatağının herhangi bir nedenle bozulması sonucundada tırnak batması görülür.

Tırnak yatağındaki bozukluklara bağlı tırnak batmalarında ise tırnak iki yandan veya tek yandan aşağıya doğru kıvrılarak deri içine uzanır ve gömülür.Tırnak batmasında ilk yakınma batmadan kaynaklanan acı ve giderek tırnağın uzaması sonucu batmanın artışına bağlı ağrıdır.Bu noktaya yapılan temaslarda ve zorlamada ağrı artar.Tırnak etin içine gömülürken çevresinde enfeksiyon oluşabilir.

YENİ OLUŞAN TIRNAK BATMASININ BAKIMI:

Tırnak batması başlangıçta ise yeni oluşuyorsa ayak bir süre özel ayak losyonlarıyla bekletildikten sonra tırnağın altına pamuk desteğiyle,tırnağın yatak kısmına pamuğu fitil gibi yatağa güzelce yerleştirilir.BÖYLELİKLE TIRNAK PAMUĞUN ÜZERİNDEN uzayacaktır.

Batan kısmın kesilmesidoğru bir işlem değildir.Çünkü batmanın süreklileşmesine yol açar.Bu nedenle ayak parmaklarının kesimi ve törpüsü düz OLMALIDIR.

ENFEKSİYON OLMUŞ BATIK TIRNAĞA:

Enfeksiyonun durumuna göre iltihaplı bölge temizlenerek uygulama yapmak gerklidir.Bunun için iyi bir ayak sağlığı merkezine veya uzmana baş vurulmalıdır.